Czy inwestowanie w rolnictwo jest opłacalne?

Czy warto inwestować w produkcję rolną nie mając żadnego doświadczenia rolniczego? Bez wątpienia jest to pomocne, jednak dużo bardziej przydaje się odpowiednia wiedza na temat zasad tego ciekawego rynku. O ile wiedzę można nabyć, to bez praktyki w drodze do sukcesów się nie obejdzie. Aby nie zaczynać od zera, warto skorzystać z jednej z ofert w dziale „sprzedam biznes” gdzie łatwo można znaleźć rozmaite perełki. Prosperujące gospodarstwo rolne to inwestycja na dłużej, jednak odpowiednio pokierowana zacznie przynosić oczekiwane zyski w niedługim czasie. Na co zwrócić uwagę?
Rodzaj produkcji –
Wybieramy pomiędzy hodowlą zwierząt a zbieraniem plonów. Bardziej stabilna jest hodowla zwierząt, wymaga jednak większych nakładów finansowych niż to jest w przypadku uprawy roślin. Z kolei rośliny(np. zboża) wymagają restrykcyjnego przestrzegania terminów, zasiewów i zbiorów. Zysk zależy w dużej mierze od koniunktury, którą nakręca pogoda. Z tego też powodu wiele nowoczesnych gospodarstw nie koncentruje się tylko na jednym typie działalności, często mamy do czynienia z hodowlą inwentarza jak i tradycyjnym rolnym zbieractwem.
Park maszynowy i infrastruktura-
Zakupów można dokonać samemu, lub rozszerzyć posiadany stan. Podstawowe potrzeby musimy zapewnić sami, w bardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach można liczyć na dotacje z Unii. Dotacje stawiają na innowacyjność i ekologię i to właśnie w tych kierunkach powinno przeprowadzać się ewentualne modernizacje.
Koszty wysokie – ziemia –
Dobre grunty mogą kosztować fortunę, jednak są przy okazji całkiem niezłą inwestycją kapitału. Nie trzeba od razu siać zboża – część gruntów można przeznaczyć pod zalesianie lub przekształcić w inne klasy zyskując w ten sposób na wartości lub zarabiać na dopłatach. Efekt? Stały wzrost wartości i stały dochód.


Zostaw odpowiedź